Strona główna Artykuły bukmacherskie Jak bardzo koronawirus wpłynie na transfery w świecie sportu?

Jak bardzo koronawirus wpłynie na transfery w świecie sportu?

967
0
PODZIEL SIĘ

Świat piłki nożnej musiał się zatrzymać ze względu na pojawienie się pandemii koronawirusa. Praktycznie wszystkie rozgrywki w Europie zostały zawieszone lub całkowicie zakończone, z tego powodu kluby straciły olbrzymią część wpływów od sponsorów czy z dniach meczowego. Sytuacja ta może mieć olbrzymie konsekwencje na cały rynek piłkarski na wszystkich poziomach w tym na rynku transferowym i pensjach zawodników.

Kluby muszą szukać coraz więcej oszczędności i ciąć wydatki, ekonomia całego biznesu zmieni się drastycznie. Umiejętność zarządzania kryzysem i doświadczona załoga zarządzająca będzie kluczem decydującym o przetrwaniu danego klubu piłkarskiego. Żyjemy w ciekawych czasach które zmieniają się z dnia na dzień dlatego warto jest czasami zastopować i odetchnąć relaksując się przy rzeczach które lubimy. Ciekawą propozycją jest kasyno online w Polsce które pozwoli nam przenieść się do zupełnie innego świat i odciąć od otaczającej nas rzeczywistości.

Siła finansowa klubów znacznie się zmniejszyła z powodu braku dochodów które spadły praktycznie do zera, przez co zawodnicy będą musieli współpracować i dostosować swoje zarobki do tych nowych nadzwyczajnych warunków. Ten gest ze strony części sportowców nie jest tylko konieczny, aby niektóre kluby mogły lepiej znieść kryzys, ale kluczowy aby powstrzymać falę upadków klubów piłkarskich która nieuchronnie się zbliża. Już dzisiaj wiemy, że z piłkarskiej mapy znikną stosunkowo znany klub występujący w Lidze Mistrzów kilka sezonów wcześniej – MSK Zilina. W Polsce z informacji które dobiegają do nas z różnych klubów nie ma aż tak potężnych problemów ale tak jak wszędzie również nasze klubu znacząco obcinają wydatki. Paradoksalnie sytuacja w polskiej Ekstraklasie może ulec delikatnej poprawie, nasze kluby w końcu mogą być również konkurencyjne na rynku transferowym z powodu znaczących obniżek pensji. Transferowe eldorado kończy się i mniejsze ligi będą mogły znacząco odetchnąć a ich poziom poprzez odpowiedzialna zarządzenia może wzrosnąć.

Obniżanie pensji zawodników

W rzeczywistości, wiele klubów już teraz ogłosiło dojście do porozumienia z zawodnikami w tym jeden z największych klubów świata FC Barcelona, która obniżyła pensję zawodników o 70% – żaden z zawodników nie protestował i wszyscy podpisali ugodę aby pomóc klubowi z Katalonii. Podobną drogę wybrały inne kluby które już obniżyły pensję swoich zawodników w tym Bayern Monachium czy Juventus Turyn. W najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych ogłoszeń w sprawie cięcia pensji i innych wydatków. W Polsce zarówno na poziomie pierwszej ligi jak i Ekstraklasy praktycznie wszystkie klubu doszły do porozumienia z zawodnikami przez co ich pensje zostały obniżone. W niektórych przypadkach kluby zamroziły pensje graczy i przeniosły je na budżet przeznaczony na premie za realizację określonych celów. W taki sposób postąpiła między innymi Legia Warszawa, która odda wszystkie pieniądze z pensji które zostały obniżone w przypadku zdobycia Mistrzostwa Polski i awansu do fazy grupowej europejskich pucharów. Dzięki takim rozwiązaniom klub w przypadku fatalnej postawy na boisku nie będzie borykał się z problemami finansowymi natomiast w przypadku dobrej postawy na boisku gracze mają możliwość odebrania wszystkich pieniędzy + premie z boiska co dodatkowo wpływa na motywacje i morale w drużynie.

Sytuacja ekonomiczna klubów piłkarskich

Brak dochodów klubów spowoduje zmianę zdolności ekonomicznych do finansowania nowych transferów tego lata, na ten moment nie wiemy kiedy kluby znowu zbliżą się do zdolności finansowych które posiadały w czasach przed pandemią. Możemy być pewni, że w najbliższych latach olbrzymie transfery powyżej 100 mln euro mogą być ciężkie w realizacji, kluby nie będą tak ochoczo pozbywać się pieniędzy i każdy transfer będzie dużo bardziej przemyślany. Możemy być świadkami nowych typów transakcji, większej ilości wymian zawodników i transferów bezgotówkowych. Oczywiście to nie oznacza końca transferów i brak dużych kwot transferowych, duże kluby w szczególności te które nie posiadają limitów transferowych i są finansowane przez zamożnych biznesmenów takie jak: PSG czy Manchester City z całą pewnością będą aktywne na rynku. Na rynku może dojść do fali akwizycji i do jeszcze większej dominacji tych zamożnych nad mniejszymi klubami które muszą jakoś wiązać koniec z końcem. Prezesi zdecydowanej większości lig informują, że w krótkim okresie czasy skutki kończącej się już pandemii mogą być destrukcyjne dla większości klubów również tych największych.