Strona główna Artykuły bukmacherskie Najlepiej płatne turnieje CS:GO

Najlepiej płatne turnieje CS:GO

77
0
PODZIEL SIĘ

E-sport z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Sektor gier wideo stał się prawdziwą potęgą rozrywki i dzisiaj już trudno jest nie zauważać tej całej otoczki, która mu towarzyszy. Dość powiedzieć, że niektóre dyscypliny e-sportowe są o wiele lepiej opłacane niż popularne zawodowe rozgrywki standardowego sportu w Polsce. Jedną z najpopularniejszych, a co za tym idzie najbardziej dochodowych dyscyplin e-sportowych, jest Counter-Strike: Global Offensive, czyli potocznie nazywany CS:GO. Ta pozornie prosta gra wymaga od zawodników wielu tysięcy godzin treningu, nieziemskich umiejętności i talentu. Zawodowym graczem nie zostaje się ot tak. Trzeba mieć to coś, co wyróżni daną osobę na tle milionów innych amatorów, którzy marzą o karierze e-sportowej.

Zarobki w CS:GO

Jeśli ktoś chce zwrócić uwagę osób niezaznajomionych z tematem, to robi to, wykorzystując konkretne kwoty pieniężne. W Polsce nadal panuje przekonanie, że gry komputerowe są dla dzieci i znudzonej młodzieży. Jednak to tylko złudzenie stworzone przez media, które nie mają najmniejszego pojęcia o tym sektorze rozrywki. Owszem, gry mają za zadanie zapewnić rozrywkę, ale coraz częściej stają się także źródłem dochodu i to wielokrotnie przewyższającego to, co można zarobić na standardowych stanowiskach.

W Internecie można znaleźć całą masę sposobów na zarabianie pieniędzy. Od tworzenia filmów na YouTube oraz transmisji na TwitchTV, przez kontrakty sponsorskie, po umowy z konkretnymi drużynami i wygrane z turniejów. Dlatego dokładne określenie zarobków profesjonalnych graczy CS:GO jest bardzo trudne. Mimo wszystko można dotrzeć do dochodów topowych europejskich graczy, którzy osiągali sukcesy na wielkich turniejach, o wartości około 200 000 dolarów w ciągu roku.

ESL i DreamHack — seria najważniejszych turniejów w Counter-Strike’u

Co roku najważniejszym wydarzeniem w świecie Counter-Strike’a jest seria turniejów ESL oraz Dreamhack. Liga powstała w celu ujednolicenia niepowiązanych wcześniej wydarzeń na wszystkich kontynentach, co umożliwi połączenie najważniejszych lig w celu wyłonienia najlepszych drużyn regionów, które następnie kwalifikują się do finałowych turniejów, podsumowujących cały sezon i wyłaniają najlepsze drużyny w danym okresie. Cały cykl obejmuje wiele wydarzeń o łącznej puli nagród wynoszącej po kilka milionów dolarów (wartość puli nagród może się różnić w zależności od sezonu).

Co ciekawe ESL jest aktualnie tak poważnym wydarzeniem, że wszystkie mecze trafiają na listy zakładów sportowych w GGBet, gdzie można postawić na swoją drużynę i wygrać prawdziwe pieniądze.

Największym aktualnie rozgrywanym turniejem CS:GO w Europie jest ESL PRO League, który trwa od listopada do kwietnia i obejmuje trzy etapy — kwalifikacje, rundę grupową oraz playoffy zwieńczone wielkim finałem. Pula nagród wynosi aż 850 000 dolarów, a wszystkich drużyn biorących w nim udział, jest 34.

Oprócz ESL warto zwrócić szczególną uwagę na działalność firmy Dreamhack, która co roku organizuje wydarzenia na całym świecie, gdzie pula nagród w turniejach z topowymi drużynami zawsze wynosi przynajmniej 100 000 dolarów. Najlepiej opłacane do tej pory turnieje opłacane przez Dreamhack to:

  • Las Vegas 2017 — 450 000 dolarów — zwycięzca: Virtus.pro;
  • Winter 2013 — 250 000 dolarów — zwycięzca: Fnatic;
  • Winter 2014 — 250 000 dolarów — zwycięzca: Team LDLC.com;
  • Cluj-Napoca 2015 — 250 000 dolarów — zwycięzca: Team Navy;
  • Dallas 2019 — 250 000 dolarów — zwycięzca: Team Liquid.

Niestety ze względu na pandemię, część z zaplanowanych na lata 2020/2021 turniejów nie odbyła się, dlatego cześć zawodników nie mogła zaliczyć tych sezonów do udanych. Jednak wszystko wydaje się wracać do normy, a najważniejsze turnieje w Counter-Strike’a wrócą na dawne tory, pozwalając graczom na osiąganie jeszcze lepszych wyników. W końcu scena CS:GO rozwija się nieprzerwanie od dwóch dekad i nie zanosi się na to, żeby cokolwiek miało się zmienić.

Alternatywne źródła dochodu dla osób grających w Counter-Strike: Global Offensive

Dzisiejszy Internet daje tak ogromne możliwości, że wcale nie trzeba być zawodowym graczem i mieć podpisanego kontraktu z konkretną drużyną. Mało tego, jeśli ktoś ma pomysł na siebie i podchodzi do swojej działalności z odpowiednim profesjonalizmem, to może zarabiać więcej od zawodowych graczy. Najlepiej zarabiający streamerzy, którzy regularnie gromadzą przed ekranami po kilkadziesiąt tysięcy widzów, mogą liczyć na zarobki liczone w milionach dolarów rocznie. W Polsce te pieniądze są nieco mniejsze, ale średnio popularny streamer gromadzący do kilku tysięcy odbiorców z pewnością będzie w stanie uzyskać przychód wynoszący około 100 000 zł za rok. Do tego należy doliczyć dobrowolne dotacje widzów, kontrakty reklamowe i wpływy z treści na portalach społecznościowych.

Warto wspomnieć jeszcze o YouTube, na którym wypromowała się całkiem spora liczba amatorów gry w CS’a. W tym przypadku jest już jednak o wiele trudniej zacząć zarabiać, ponieważ konkurencja jest ogromna i najczęściej prezentuje bardzo zaawansowaną jakość treści. Jeśli jednak komuś się powiedzie, to może zacząć zarabiać podobne kwoty do osób streamujących na popularnych platformach.

Zarabianie na grach wideo i e-sporcie

Jak widać możliwości zarobkowe za grę w CS:GO są naprawdę imponujące, a wykorzystanie wszystkich możliwości najczęściej jest niemożliwe. Dlatego gracze skupiają się na różnych dziedzinach. E-sportowcy pozostają przy profesjonalnej grze, kontraktach i turniejach, a wszyscy inni zwracają się w stronę popularnych platform jak YouTube czy Twitch.TV. Oczywiście osiągnięcie sukcesu nie jest łatwe i często wymaga wielu innych talentów niż po prostu granie na najwyższym światowym poziomie. Jednak tutaj nie ma żadnych ograniczeń i każdy może spróbować swoich szans. Jeśli mu się powiedzie, to będzie mógł cieszyć się z pracy marzeń. W przypadku niepowodzenia nic się nie stanie — codziennie miliony osób gra w CS’a, żeby po prostu dobrze się bawić, nie myśląc nawet o zarabianiu pieniędzy.