Marża bukmachera i wysokość kursów bukmacherskich

Jeżeli jesteś początkującym graczem to z pewnością zastanawiasz się w jaki sposób określane są wielkości kursów które oferują bukmacherzy na zakłady.

Wysokość wygranej zależy od stawki i kursu

Typując wydarzenia sportowe gracz stawia pieniądze na określone zdarzenie – sam wybiera wielkość stawki czyli wielkość pieniędzy za które gra dany zakład. Stawka mnożona jest przez tak zwany kurs bukmacherski, który określa dana firma. Kursy czasami są bardzo niskie na przykład 1.20 czy też wysokie np. 4.30. Te dwie wartości wpływają na potencjalną wygraną klienta.

Prawdopodobieństwo wygranej

Znając kursy wystawione na dane wydarzenie sportowe przez bukmachera, można policzyć prawdopodobieństwo wygranej. Zależność pomiędzy prawdopodobieństwem przedstawia następujący wzór:

1 / prawdopodobieństwo = kurs

Np. 1 / 0,25 = 4.00

Posiadając kursy od danej firmy, można więc policzyć prawdopodobieństwo dzieląc 1 przez dany kurs. Przykład:

1 / 1.25 = 0,80 (80%)

1 / 4.00 = 0,25 (25 %)

1 / 2.00 = 0,50 (50 %)

Marża bukmachera

Gdy zsumujemy prawdopodobieństwo trzech możliwych zdarzeń dla danego zakładu suma wyniesie ponad 100 procent. Dzieje się to dlatego, że każda firma bukmacherska do każdego zakładu dolicza tak zwaną marże. Jak łatwo się domyślić – im większa jest ta wartość tym bukmacher zarabia więcej. Dlatego też bardzo istotne jest to, aby przy wybieraniu bukmachera dokonać wyboru między innymi na podstawie tego jak wysoką marżę ma dana firma.

Wysokość marży na różne rodzaje zakładów

Istotną kwestią jest także wysokość marży uzależniona od rodzaju oferowanego zakładu. Firmy bukmacherskie bardzo często oferują kursy z inną marżą w zależności od rodzaju zakładu. Przykładowo – z reguły największe marże stosowane są na zakłady trzydrogowe (1X2), zwłaszcza na mecze piłki nożnej. Jest to najprawdopodobniej uzależnione od tego, że są to najpopularniejsze zakłady wśród początkujących graczy. Co więcej – szansa trafienia zakładu trzydrogowego jest zawsze mniejsza niż w przypadku zakładów z dwiema możliwościami zakończenia.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.