Strona główna Artykuły bukmacherskie Rodzaje kursów (dziesiętny, brytyjski, amerykański, inne)

Rodzaje kursów (dziesiętny, brytyjski, amerykański, inne)

908
0
PODZIEL SIĘ

Przeglądasz oferty bukmacherów i dziwią cię pewne oznaczenia kursów na przykład 2/8 lub +200? Przeglądasz zagraniczne strony typerów i dziwi cię to w jaki sposób przedstawiają oni swoje typy i kursy na wydarzenia sportowe? W tym artykule przedstawimy dokładną informację na temat formatów zapisywania kursów bukmacherskich.

Kurs dziesiętny stosowany w Polsce i Europie

W Polsce stosowane są tak zwane kursy dziesiętne czyli na przykład w przypadku zakładu z dwiema możliwościami, kurs na typ 1 wynosi 1.70. Oznacza to, że typowane pieniądze należy po prostu pomnożyć przez kurs bukmachera, czyli na przykład 10 złotych * 1.70 = 17 złotych. Prawdopodobna wygrana z zakładu bukmacherskiego wynosi więc 17 złotych. Sposób takiego zapisywania stosowany jest przez Polskie firmy bukmacherskie takie jak Fortuna czy LV BET. Zapis ten wydaje się oczywisty i najwygodniejszy, jednak nie wszystkie kraje stosują takie zapisy. Oprócz formatu dziesiętnego, wyróżniamy następujące formaty kursów: brytyjski, amerykański oraz mniej popularne hong kong, indonezyjski i malezyjski.

Kursy w formacie brytyjskim

Kursy w tym formacie zapisywane są w następujący sposób: 1/2, 5/2, 5/1 i stosują je firmy oferujące zakłady w UK. Kursy te przedstawiają potencjalny zysk w stosunku do postawionych pieniędzy. Na przykład gracz stawia 10 funtów po kursie 1/2 – oznacza to więc, że potencjalny zysk wyniesie 5 złotych a pełna kwota wygranego zakładu 15 złotych.

Zysk = 10€ * 1/2 = 5€

Wypłata = 10€ * (1/2+1) = 15€

Kurs w formacie amerykańskim

Format Amerykański przedstawia kursy w formacie liczby dodatniej lub ujemnej.

Kursy amerykańskie dodatnie pokazują wielkość zysku jeśli gracz postawi 100 jednostek. Przykładowy kurs +500. Oznacza to, że stawiając na przykład 10 dolarów potencjalne wartości zysku i wypłaty wynosić będą:

Zysk = 10$ * 500/100 = 50$

Wypłata = 10$ * (1 + 500/100) = 60$

W przypadku kursów ujemnych, bukmacher określając liczbę pokazuje ile gracz musi postawić aby wygrać 100 jednostek. Przykład przy typowaniu 10 dolarów po kursie -200:

Zysk = 10$ * 100/|-200| = 5$

Wypłata = 10$ * (1 + 100/|-200|) = 15$

Kursy w innych formatach

Istnieją też azjatyckie odmiany zapisywania kursów, jednak nie są one zbyt popularne i z pewnością przynajmniej w początkowej fazie gry w zakładach bukmacherskich nie będziesz potrzebował informacji na ich temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here