Słownik skrótów bukmacherskich

• 1X2

Jest skróconym zapisem dla kursów meczu: 1 – gospodarze, X – remis, 2 – goście

• HT – Half Time / FT – Full Time

Jest to wynik do przerwy / wynik całego meczu

• Over

Dosłownie mówiąc “powyżej”. Odnosi się do sumy punktów, bramek w meczu, żółtych kartek, ilości fauli, rzutów wolnych itp. wystawianych przez bukmachera. 
Stawiając “over” stawiamy, że ów liczba zostanie przekroczona.

• Under

Dosłownie mówiąc jest to “Poniżej” Odnosi się do sumy punktów, bramek w meczu, żółtych kartek, ilości fauli, rzutów wolnych itp. wystawianych przez bukmachera. 
Stawiając “Under” stawiamy, że ów liczba nie zostanie przekroczona.

• SUREBETY

Jedyne zakłady, które gwarantują nam wygraną. Bez względu na rezultat obstawianego wydarzenia zawsze notujemy niewielki zysk, ponieważ typujemy wszystkie jego możliwości (np. 1, X i 2). Zarabiamy dzięki różnicy kursów na dany typ u kilku bukmacherów.

• VALUEBET

Zakład, który według naszych szacunków ma większą szansę zwycięstwa niż według bukmachera.

• BTS – Both Team to Score

Obie drużyny strzelą bramkę.

• Handicap

Jest to ilość punktów przyznana jednej ze stron (zazwyczaj słabszej), którą dodaje się do wyniku końcowego. Tak zmodyfikowany wynik jest podstawą do rozliczenia zakładu handicapowego.

Handicapy dzielą się na dwa rodzaje. Europejskie -oznaczone jako EH lub Azjatyckie oznaczone jako AH.

Handicapy europejskie to zwykle jedna bramka plus lub minus dla typowanej drużyny. Handicapy europejskie nie uwzględniają jednak zwrotów stawki, i tak grając zakład 1 EH(0:1) wygrywamy tylko, gdy gospodarze wygrają różnicą dwóch bramek. W przypadku wygranej różnicą jednej bramki przegrywamy, grając handicap azjatycki 1 AH(-1) przy wyniku np. 2:1 dla gospodarzy dostalibyśmy zwrot stawki.

Dla uproszczenia przy handicapach europejskich linia podana jest zawsze w nawiasie jako wynik bramkowy np. (0:1) lub (1:0).

Handicapy azjatyckie oznaczone są zawsze skrótem AH z linią zapisaną w nawiasie np. 1 AH(-1,5) – co oznacza typ na wygraną gospodarzy z handicapem azjatyckim -1,5 gola.

• Podwójna szansa

Popularne zakłady 1X, X2 czy 12 głównie w piłce nożnej. Umożliwiają wytypowanie dwóch z trzech możliwych rozstrzygnięć w meczu. Przy 1X zakład rozliczany jest jako wygrany zarówno przy wygranej gospodarzy jak i remisie. 1X działa więc tak samo jak 1 hc(1:0) lub 1 hc(+1).

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.